Oh, thanks. I'll pass on this one then.
Just so you know, I believe the farmed rock they use is much denser than some of the other rocks. True, you seem to get more "life" on the tbs rock. However, if say you are holding a two pieces of rock that are say 6" across and one weighs 2 pounds, while the other weighs 5 pounds. Which rock would you rather pay for?
A 2 pound rock at $5 = $10
A 5 pound rock at $5 = $25
If they both are the equivalent sizes and cover the same, I'd put my money on the $10 rock versus $25.
Also, tbs brags that they do ship it with water, which I'm sure is great and preserves the life. But at 8 pounds/gallon of water. That really adds on to the cost of shipping.
Here is a hypothetical
So lets say $6/lb for deco rock @ 100 lbs = $600
Probably takes 2-3 boxes at $9/box = $27
Shipping each box 2-3 x $30 = $150
Total = $777 or $7.77/pound
Might as well buy local for that price. At least you get to pick out exactly what you want.
The other thing to consider is the "life" you get on the rock. If you are planning to have corals, what a pain in the duff to have to place corals around a rock because the rock has 3 polyps of something on it. Are you trying to grow itty-bitty corals?
Well, that is just my two cents. Probably that's all it's worth too. I read through the site and it seemed impressive, but you factor in ALL the pros and cons, especially cost and you are better buying local getting it from somebody else online.
What do you guys think?